Dzień Widoczności Osób Panseksualnych i Panromantycznych
24 maja to Dzień Widoczności Osób Panseksualnych i Panromantycznych ❤️💛💙 Życzę Wam szczęścia, akceptacji i miłości w życiu! Pamiętajcie, że jesteście ważne/ważni i wartościowe/wartościowi.
Śledzę od rana różne strony i widzę, że wciąż wiele osób popełnia błąd, który popełniłam ja sama, gdy pisałam o panseksualności w zeszłym roku. Myślę, że często są to szczere pomyłki, które wynikają z osobistych doświadczeń i niewiarygodnych źródeł.
Na kilkunastu fanpage’ach przeczytałam dziś, że, parafrazując, osobom bi podobają się binarne płcie – kobieta lub mężczyzna – a osoby panseksualne nie postrzegają ludzi przez binarny podział i dlatego mogą zakochać się nawet w osobie inter- lub transpłciowej(!). Niestety są to mity, bardzo często powtarzane, które prowadzą do powielania stereotypów. Wyjaśnijmy zatem:
1. Przedrostek pan- pochodzi od starogreckiego słowa „wszystko, każdy”. Osoby panseksualne są „ślepe na płeć”; wybierają partnerów niezależnie od ich płci lub tożsamości płciowej.
2. Osobom biseksualnym natomiast podobają się dwie lub więcej płci. Biseksualność działa trochę jak spektrum – osobom bi nie musi nawet podobać się ich własna płeć – po prostu dwie lub więcej jakiejkolwiek płci.
3. Interpłciowość i transpłciowość nie mają z tym nic wspólnego – transpłciowy mężczyzna może podobać się heteroseksualnej kobiecie, bo jest mężczyzną. Osoby interpłciowe natomiast rodzą się z cechami płciowymi niemieszczącymi się w typowych pojęciach binarnych męskiego lub żeńskiego ciała i mogą być dowolnej płci i podobać się osobom o różnych preferencjach seksualnych, nie tylko pan. Może prosto będzie to wyjaśnić na przykładzie lesbijek. „Terminem lesbijka można określić kobietę bądź osobę niebinarną identyfikującą się jako women-aligned, która odczuwa pociąg seksualny i/lub romantyczny do innych kobiet czy też osób women-aligned” – czytamy w definicji opracowanej przez RÓWNiE. Oznacza to, że liczą się bardziej osoby z pewnymi cechami i nie zawsze genitaliami.
Najprościej ujmując, osobom biseksualnym podobają się różne płcie, a panseksualnym – osoby bez względu na płeć.
Jakie postacie w grach wideo są panseksualne? Iron Bull z „Dragon Age: Inquisition”, Mae z „Night in the Woods”, Finn i Cassidy z „Life is Strange 2”, Fuse z „Apex Legends”, Wiggle z „Bugsnax”. Lista nie jest długa, ale obejmuje bardzo jakościowe postacie. W fandomie „Animal Crossing” Isabelle uznaje się za panseksualną, ponieważ podkochuje się w graczu, a gracz może być dowolnej płci. Istnieje też sporo bohaterów, których można by wymienić, ale ich seksualność nie jest wystarczająco sprecyzowana (np. Zagreus z „Hadesu”). Wyżej wymienione otwarcie mówią o swojej seksualności lub wynika ona z kontekstu (w przypadku Fuse’a zostało to potwierdzone przez twórców).